GATES 1956-3M-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 652 Teeth | BG3RJA
GATES 1956-3M-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 652 Teeth
Item: BG3RJAModel: 1956-3M-15
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 652
Pitch 3 mm
Pitch - Timing Belts 3 mm
Pitch Length 77.01"
Pitch Length - Timing Belts 1956 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Curved
Top Width 15 mm
Width 0.59" , 15 mm