GATES 1696-8M-85 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 212 Teeth | BG3XJQ
GATES 1696-8M-85 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 212 Teeth
Item: BG3XJQModel: 1696-8M-85
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.24"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 212
Pitch 8 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile Curved
Width 3.35" , 85 mm