GATES 1584-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 198 Teeth
€101.68 /unit
This product can only be shipped in multiples of 2Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Belt Width | 30 mm |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Height | 0.129" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 198 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 62 9/25" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 1.181" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8MGT-2600-12 | Polyurethane | - | - | 325 | €112.46 | RFQ
|
| 8MGT-3280-36 | Polyurethane | 0.315" | 129.13" | - | €402.52 | RFQ
|
| 8MGT-3280-62 | Polyurethane | - | - | 410 | €728.33 | RFQ
|
| 8MGT-4400-62 | Polyurethane | - | - | - | €888.26 | RFQ
|
| 8MGT-352-12 | Polyurethane | 0.315" | 13.86" | - | €30.38 | RFQ
|
| 8MGT-456-21 | Polyurethane | - | - | 57 | €52.99 | RFQ
|
| 8MGT-248-12 | Polyurethane | - | - | - | €21.82 | RFQ
|
Explore Products
- CASH VALVE B95GCCSDGTS01-E6 Cryogenic Valve, 1/2 Inch Size, 250-400 PSI, Stainless Steel, Teflon Seat
- COOPER B-LINE SB8626KFB Gate Section, Plastic, Black Powder Coat
- STEEL CITY CB 8 Deep Outlet Box with 1/2 Inch and 3/4 Inch Knockouts
- FABORY U51580.025.0087 Dowel Pin, General, 7/8 In Lg., 1/4 In Pin Dia., Gr. 18-8, SS, Unhardened GRnd
- OSBORN 0002509144
- SMC VALVES MY1M25-300-Y7BWL Guided Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- VULCAN HART 00-424186-000G1 Down Draft Diverter, 12.8 x 13 x 6 Inch Size
- PEER CHAIN 28775 Connecting Link Pin
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Unmounted Flap Wheels
- Machine Tool Pumps
- Carbon Monoxide and Smoke Detectors
- Plug Valves
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ELVEX Faceshield Screen Visor
- KIPP 1/2-13 Thread Size Stainless Steel Star Knob
- ARC ABRASIVES Adhesive Backed Sanding Discs
- KILLARK EML LED Series HostileLite Fixtures
- STARRETT 94316 Series Meatkutter Premium Polished Steel Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1584-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 198 Teeth
€101.68 /unit
