GATES 1512-8MGT-50 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 189 Teeth
€158.35 /unit
This product can only be shipped in multiples of 2Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Belt Width | 50 mm |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Height | 0.129" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 189 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 59.53" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 1.969" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8MGT-2600-12 | Polyurethane | - | - | 325 | €112.46 | RFQ
|
| 8MGT-3280-36 | Polyurethane | 0.315" | 129.13" | - | €402.52 | RFQ
|
| 8MGT-3280-62 | Polyurethane | - | - | 410 | €728.33 | RFQ
|
| 8MGT-4400-62 | Polyurethane | - | - | - | €888.26 | RFQ
|
| 8MGT-352-12 | Polyurethane | 0.315" | 13.86" | - | €30.38 | RFQ
|
| 8MGT-456-21 | Polyurethane | - | - | 57 | €52.99 | RFQ
|
| 8MGT-248-12 | Polyurethane | - | - | - | €21.82 | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES NCA1D250-0900-XB5 Tie Rod Cylinder, 2.5 Inch Size
- MERIT BRASS 01606-3220 Reducing Tee, 2 x 2 x 1-1/4 in, Butt Weld, SCH 10, 316/316L Stainless Steel, Import
- SPEARS VALVES 7038L1-007 Full Port Ball Valve, Horizontal, JIS Socket, 20mm, 3-Way, L1 Port, FKM
- VICKERS 02-110363
- GATES T20-75-50M-LLUSFDA Synchronous & Timing Belt
- SALSBURY INDUSTRIES 3410D-4PBLK Pedestal Mailbox 4 Doors Black 65-5/8 Inch
- WALTER TOOLS GX24-3E400N04-UF4 WSM33S 6152470 Parting/Grooving Insert WSM33S 0.157 Inch Width
- MANITOWOC 3006429 Standard Evaporator
Explore More
- KEYSHAFT
- Convertible Well Jet Pumps
- Indexable Toolholders
- Antistatic Wrist Strap Kits
- Copper Foil Rolls
- Gas Water Heaters with Tank
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Orange
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- DAYTON Trailer Stabilizing Jacks, Steel Body
- OSG 335Ni Premium Tap
- EATON Classic Molded Case Circuit Breakers
- DAYTON Mechanical Seal,Seat Assemblies
- DYNABRADE Spacers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1512-8MGT-50 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 189 Teeth
€158.35 /unit
