GATES 14MX-200S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
200
125 mm
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,362.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 4 15/16" to 7" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 7060 |
| Face Width | 5.61" |
| Hub Dia. | 17" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 7" |
| Min. Bore | 4 15/16" |
| No. Of Grooves | 200 |
| Outside Dia. | 34.98" |
| Overall Length | 6" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 35.086" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 168.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- PARKER K4515N14160
- MASTER APPLIANCE 11840 Butt Splice Terminal, Inline, 22-24 AWG
- EATON 15RBA2-25E-Q Expulsion Fuse Refill Unit, 25A, 15.5 kV, Class E
- HAMMOND 1490MG6 Pushbutton Consolet, 6 Holes, 22mm, 7 x 9 x 7 Inch Size, Desktop Or Pedestal Mount
- BENCHMARK SCIENTIFIC Z496-1000-A500C Insert, Conical, 500ml
- BLACKBURN (T&B) CTL600L-58 Copper One Hole Lug, Long Barrel, 5/8 Bolt Size, Tin Plated
- TB WOODS BB162 Hex V-Belt, Bb Series
- B & P MANUFACTURING 2006-117 Disc Brake Wheel Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Master Links
- Corn Whisk and Angle Brooms
- Angle Body Piston Valves
- Door Protectors
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- INNOVATIVE COMPONENTS 5/16-18 Thread Size Soft Touch Star Knob
- ATRIX INTERNATIONAL Vacuum Attachments
- CONDOR Plug Lockouts
- ENERPAC Hand Pumps
- MORSE CUTTING TOOLS 2046 Series Hand Taps, Straight Flute
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-200S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€4,362.11 /unit
