GATES 14MGT-3500-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 250 Teeth
€2,121.96 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 3500 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 250 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 137 4/5" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 29722 Chucking Reamer, 0.4475 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Hss, 7 Inch Length
- EATON SVX005A2-2A1B1-CQ Adjustable Frequency Drive, 5HP, NEMA Type 12, 208-230V, EMC H, Internal Brake Chopper
- MRC 5216C Angular Contact Ball Bearing, 2 Rows, 30 Degree, Open, 80 mm Bore
- REGAL 051918JM85 Cobalt End Mill With TiCN Coated, 3/16 Inch Dia., 2-3/8 Inch Length, 4 Flutes
- BALDOR / DODGE 110951 4-8V15.0-4040 Sheave
- MCR SAFETY 920XL Mechanics Glove, Size XL, Full Finger, Cowhide, Black/Brown
- DDS 355010TCV Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Fluoro, 35 mm ID, 50 mm Od, 10 mm Width, 10 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Pedestal Pumps
- Torque Screwdrivers
- Rescue Knives and Tools
- Hazardous Location Air Conditioners
- Dielectric Footwear
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- VIEGA PROPRESS Tees, Copper, Press x Press x Press
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- APPROVED VENDOR Single Cut Carbide Bur, Cylindrical Flat End
- WESTWARD Flexible Spout Measure
- SUPER-STRUT M778 Series Beam Clamp
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Eccentric Reducer Couplings, Socket x Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-3500-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 250 Teeth
€2,121.96 /unit
