GATES 14MGT-3304-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 236 Teeth
€2,011.01 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 3304 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 236 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 130 2/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- SUPER-STRUT U560-1/4-EG Beam Clamp, 1/4 Inch Size, Electrogalvanized
- DAYTON 12T853 Heavy Duty Limit Switch Top Actuator Spdt
- VERMONT GAGE 201403120 Progressive Plus Assembly, Class Z, Go/NoGo, Steel
- DIXON TPX8 Hex Head Drain Plug
- REGAL 015436AS88 Extension Hand Tap, 7/8-9 Size, H4 Limit, 4 Flutes, 12 Inch Length With TiALN Coating
- TSUBAKI CV-1 Vise
- TIVAR 2NHW3 Sheet Uhmw Black 3/4 Inch T 12 x 24 In
- EATON 3A75099G02 Manual Ground And Test Device Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Tankless Water Heaters
- Shelf Liners
- Tester Kits
- Thumb Nuts
- Metal Clad Whips
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DICKSON Pressure Data Loggers
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- KEO Countersinks, Single Flute
- WESCO Aluminium Frame Pedalifts - Two Wheel
- THOMAS & BETTS Insulated Terminals
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 12 Point Black Industrial Finish Standard Sockets
- QUICK CABLE Nuts
- CRETORS Cotton Candy Mixs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-3304-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 236 Teeth
€2,011.01 /unit
