FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2828 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 202 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 111.34" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- FASCO D1169 Condenser Fan Motor, 1/10 HP, 3000 RPM, 208 To 230V AC, 3.3 Inch Frame
- SPEARS VALVES 868SV-336C Clamp On Saddle, Socket Double Outlet, FKM, SS, 3 x 1-1/4 Inch Size, CPVC
- APPLETON ELECTRIC KPSP40125J2GMT Metal Halide Light Fixture, 400W, 1-1/4 Inch Npt Hub Size
- SMC VALVES NCQD040 Clamp Cylinder
- REGAL 095376PS Thread Plug Gage, M4.5 x .75 Size, 6H Double End With Handle, Bright
- HUCO 721.16.0000 Multi Beam Coupling, 3 Beam, Clamp Style, 16 Size, Stainless Steel
- DAYCO 89131 Tension Pulley Industry Number
- PROTO J5011H Socket, 3/8 Inch Drive Size, 11/32 Inch Size, 6-Point, Deep, Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Mud Flaps and Guards
- Strapping Machines
- Fire and Rescue Fan Accessories
- Drum Dispensers
- ANVIL Single Run Packs, Black
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Solid Polyester, Zipper, Lime
- LOC-LINE 1/4 Inch Sockets To 1/8 Inch FNPT Connectors
- BOSCH Hammer Steel 1 1/8 Hex
- GEMS SENSORS FS-4 Series Flow Switch
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Disconnect Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2828-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 202 Teeth
€1,511.49 /unit
