GATES 14MGT-2660-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 190 Teeth
€1,680.90 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2660 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 190 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 104 18/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- LINN GEAR 1440-37sf Sprocket, 6.492 Inch Pitch Diameter, 37 Teeth
- GATES TP3MR-1335-09 Dual Timing Belt, 3mm Pitch, 9mm Width
- PROTO JSCVM15F Ratchet Combo Wrench Spline 12 Point 15mm
- MARTIN SPROCKET 6A Open End Wrench, SAE, 15/16 Inch Size, Industrial Black, Steel
- MCKINNEY 4 1/2X4 1/2 TA2714 10 Hinge, Dark Bronze, Square, 4 Holes per Leaf, Screw-On, Ball
- GRAINGER 283-125503D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 3 Flutes, 1/8 Inch Milling Dia, Straight
- BOSCH GLM165-40 Laser Distance Meter, 164 Feet Max. Distance, +/- 1/16 Inch Accuracy
- SALSBURY INDUSTRIES 19155-15SRC Cell Phone Storage Locker, 22.75 x 29.75 x 5.75 Inch Size, 5 Door High
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Reels
- Precision Screwdriver Sets
- Wire Shelf Posts
- Forklift Limiter Fuses
- Bird Screens
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- PARKER 60 Series, Hydraulic Quick Couplers
- SUPER-STRUT P716 Series Cushioned Tube Clamp
- ANVIL Galvanized Cast Iron Bored Bar Plugs
- HUMBOLDT Reflux Extractor Sets
- CONDOR Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2660-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 190 Teeth
€1,680.90 /unit
