GATES 14MGT-2450-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 175 Teeth
€1,192.04 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2450 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 175 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 96.46" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- CASH VALVE GT11312088 Screw, 5/16-24 Unf-2A, Hex Cap
- ANVIL 0318902400 Square Head Plug, 3/4 Inch Nominal pipe Size, Black FInish
- SLOAN 3773206 195 ESS-0.125-L/OR-HW Urinal Flushometer, Sensor Hardwired, 0.125 gpf, Dual-Filtered Bypass, RB Finish
- SMC VALVES AW20-F02CE-C-B Regulator, 1/4 Inch Modular
- EATON UVH6RP20K Undervoltage Release, Pigtail Leads, 12 Vdc, R-Frame, Frame J-K
- BALDOR / DODGE 131275 HNG-SXR-115 Hanger Bearing
- EATON GFCB215 Ground Fault Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15A, 10 kA Interrupt, 2P
- WESCO 272974 LT-660FHSL Folding Handle Scissors Lift Table, 660 lbs Capacity, 19-1/2 x 39 x 42 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Welder Generator Accessories
- Welding Accessories
- Tap Adapters
- Building Automation Controls
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- FERNCO Pipe Repair Kits
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R19 Gas Springs
- SK PROFESSIONAL TOOLS 3/8" Drive Metric Socket
- KIPP Threaded Self Aligning Grippers
- KIMBLE CHASE Pennyhead Glass Stopper Erlenmeyer Flasks
- WHEATON Interchangeable Volumetric Modules
- NIBCO 6619-W Series Blind Flanges, Kynar Natural PVDF Schedule 80, One-Piece Webbed Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2450-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 175 Teeth
€1,192.04 /unit
