GATES 14MGT-1568-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 112 Teeth
€849.54 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 1568 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 112 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 61.73" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- MASTERDRIVES BK36-1-1/8 W/2 SS BTS Sheave, 1-1/8 Inch Size
- APOLLO VALVES 96103B9 SS Ball Valve with Stem Grounded, Steel Wheel Handle, Graphite PK, Inch VBA-633 Inch Stamped 1/2 Inch, 2 x FNPT
- APOLLO VALVES 88L94C24 Ball Valve, 6 Inch Size, 300#RF, Full Port, Low Temperature, Graphite
- RIDGID 94430
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRS-5-92035BL Bin Systems Unit, Stationary
- EATON LA3225PT Interchangeable Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, 3P
Explore More
- KEYSHAFT
- Radiator Actuators and Valves
- Sheet and Ring Gaskets
- Push On Hose Fittings
- Soldering Irons Guns and Pots
- Spray Shields
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- CONDOR Leather Palm Knit Glove, Cowhide, ANSI Cut Level A3
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- ANVIL AS400KO Series Channel With Knock Outs
- DAYTON Pins
- REGAL Cobalt End Mills, HSS, CC, 4 Flutes, TiALN
- JUNO LIGHTING GROUP T Connectors
- RWM Rubber Tread Standard Wheels
- KLEIN TOOLS Combination Cable Cutter/Crimpers, 7-ton
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1568-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 112 Teeth
€849.54 /unit
