GATES 14HTD-75-50M-LLUK Synchronous & Timing Belt | BG6BTQ
GATES 14HTD-75-50M-LLUK Synchronous & Timing Belt
Item: BG6BTQModel: 14HTD-75-50M-LLUK
Product Specifications:
Item Belt
Color White
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 124.78 mm
No. Of Teeth 28
Overall Length 50m
Pitch 14 mm
Reinforced Material Kevlar
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 75 mm