GATES 124-2MGT-04 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 228 Teeth
Item: BG6PYPModel: 124-2MGT-04
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 60
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.06"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 1.52 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 62
Pitch 2 mm
Pitch - Timing Belts 2 mm
Pitch Length 4 22/25"
Pitch Length - Timing Belts 124 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 2M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.03"
Tooth Profile GT
Top Width 4 mm
Width 4 mm , 4/25"