GATES 1224-8MGT-85 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 153 Teeth
Item: AN7HNTModel: 1224-8MGT-85
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 85 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 153
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 48.19"
Pitch Length - Timing Belts 1224 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 3.346"