GATES 12/8VP3350 Banded V-Belt, 12 Strand, 335 Inch Length, 0.968 Inch Thickness | AX8TNQ
GATES 12/8VP3350 Banded V-Belt, 12 Strand, 335 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
Item: AX8TNQModel: 12/8VP3350
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Color Brown
Cross Section 8VP
Effective Length 335"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 15.916"
Min. Temp. -22°F
Notched False
Outside Circumference 336.1"
Outside Length 8408 mm
Reinforced Material Aramid
Section Size 8V