GATES 1164-2MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 41 Teeth
Item: BG4VYMModel: 1164-2MGT-06
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 18
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.06"
Fabric Material Nylon Teeth
Height 1.52 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 582
Pitch 2 mm
Pitch - Timing Belts 2 mm
Pitch Length - Timing Belts 1164 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 2M
Series 9400 Series
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.03"
Tooth Profile GT
Top Width 6 mm
Width 6 mm , 6/25"