GATES 1160-8MGT-85 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 146 Teeth
Item: AN7HMXModel: 1160-8MGT-85
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 85 mm
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 146
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 45.67"
Pitch Length - Timing Belts 1160 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 3.346"