GATES 1064-8MGT-20 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 133 Teeth
Item: AN7HMPModel: 1064-8MGT-20
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 4
Request a Quote
Payment
Delivery
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 20 mm
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 133
Pitch 0.315"
Pitch Length 41.89"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 0.787"