GATES 1000XXH200 Square Tooth Timing Belt, 1.25 Inch Pitch, 80 Teeth
Item: AK4TKGModel: 1000XXH200
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.62"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 3/8"
Length 100"
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 9.43"
No. Of Teeth 80
Pitch 1 1/4"
Pitch - Timing Belts 32 mm
Pitch Length - Timing Belts 2540 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XXH
Series 9257 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.38"
Tooth Profile Trapezoidal
Top Width 51 mm
Type Double Extra Heavy
Width 2"