FOREVERBOLT FBMFHEADS61025P25 Socket Head Cap Screw, Flat, 18 x 8 Stainless Steel M6 x 1.00, 25mm Size, 25Pk | AH7CKG 36RJ82
FOREVERBOLT FBMFHEADS61025P25 Metric Socket Flat Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Flat, 25mm Lg., 12mm Head Dia.
Item: AH7CKGModel: FBMFHEADS61025P25Cross Ref: 36RJ82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Flat Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards DIN 7991
Display Qty 25
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish NL-19
Grade Grade 18-8
Hardness Rockwell C39-C44
Head Diameter 12 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Flat
Length 25 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Min. Tensile Strength 101500 psi
Minimum Thread Length 21.7 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 21.7 mm