FABORY U39078.050.0100 Dowel Pin, 1/2 Inch Nominal Dia., 0.5 Inch Pin Dia., 10PK | CG8PHT 41UX88
Item: CG8PHTModel: U39078.050.0100Cross Ref: 41UX88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dimensional Standards Asme B18.8.2
Display Qty 10
Finish Plain
Hardness Rockwell C60
Length 1"
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance 0.0009" to 0.0011"
Overall Length Tolerance -0.01" to +0.01"
Pin Dia. 1/2"
Pin Style Hardened Ground
Pin Type Press Fit
Rockwell Hardness C60
Shank Length 1"