Item: CG8LCTModel: U07041.019.0100Cross Ref: 41UA29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Grade Steel
Dimensional Standards ASME B18.3
Display Qty 100
Drive Size 5/32"
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C39-C45
Head Dia. 5/16"
Head Diameter 0.312"
Head Height 0.19"
Head Type Standard
Length 1"
Material Steel
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 170000 psi
Minimum Temperature -58°F
Screw Length 1"
Standard ASME B18.3
System Of Measurement Imperial
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 170000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 0.345"