FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A4 |
| Length | 90 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 90 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108204102046 Brake-Split Hsgint Rel Rod
- TSUBAKI C2050CL Connecting Roller Chain Link
- MORSE CUTTING TOOLS 12519 Jobber, 25/64 Inch Size, Hpc High Performance Drills Bright
- FIBERGRATE 878814 Fiberglass Grating 48 x 96 Inch Yellow
- TB WOODS BK6458 Fhp Sheave, 5/8 Inch Bore
- FABORY U39101.018.0150 Spring Pin, 3/16 In Nominal Dia., Steel, 0.194 In To 0.199 In Actual Dia. Rng, 1 1/2 In Lg., Zn Plated
- SMC VALVES KPU08-00 Fitting, 8 mm
- PARKER 16H34A13A4BCG
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Rolls
- Hand Lamps
- Shop Towels
- Toolholders
- Wheel Chock Accessories
- AKRO-MILS 30224 Akrobins Plastic Storage Bins
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- RUD CHAIN WPP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Tamper Resistant Self Test GFCI Receptacles
- SIEMENS HEB Series Bolt-On Circuit Breakers
- CLEVELAND VIBRATOR CO. Inlet Hoses
- MICRO 100 End Mills, Corner Radius, 4 Flute, Variable Helix
- SLOAN Royal 939 Concealed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M55580.120.0090 Dowel Pin, Std Dowel, 90 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Gr. A4, SS, Plain
€25.85 /unit
