FABORY M55010.100.0055 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, A4 Grade, 25PK | CG8JFV 38EA61
FABORY M55010.100.0055 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, SS, 55 mm Lg., 17 mm Head Wd.
Item: CG8JFVModel: M55010.100.0055Cross Ref: 38EA61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 55 mm
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 55 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A4
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 55 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Overall Length 55 mm
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm