FABORY M55000.200.0200 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, A4 Grade, 5PK | CG8JFL 38EA53
FABORY M55000.200.0200 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, SS, 200 mm Lg., Gr. A4, Plain
Item: CG8JFLModel: M55000.200.0200Cross Ref: 38EA53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A4
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 52 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 65 mm
Overall Length 200 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 52 mm