FABORY M51500.080.0030 Carriage Bolt, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 50PK | CG8HPY 54FT80
FABORY M51500.080.0030 Carriage Bolt, M8x1.25 Thread Size, SS, 30 mm Lg., Plain, Gr. A2
Item: CG8HPYModel: M51500.080.0030Cross Ref: 54FT80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Carriage Bolt
Dimensional Standards Din 603
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 19.35 mm
Head Height 4.88 mm
Head Style Round
Length 30 mm
Made In North America No
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Minimum Thread Length 22 mm
Neck Height 5.6 mm
Neck Type Square
Neck Width 8.58 mm
Square Height 5.6 mm
Standard DIN 603
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm