FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Split Lock Washer |
| Color | Silver |
| Dimensional Standards | DIN 127 B |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M27 |
| For Screw Size | M27 |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell C35 |
| Inside Dia. | 27.5 mm |
| Lock Washer Type | Split Lock |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Thickness | 5 mm |
| Minimum Thickness | 5 mm |
| Outside Dia. | 43 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 5 mm |
| Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Explore Products
- SQUARE D QO125 Plug In Circuit Breaker 25a 1p 10ka 240v
- PARKER GAFS-68 Straight Adapter Pfa Compression 3/8 Inch x 1/2in
- STA-KON F73 Non-Insulated Ring Terminal, 4 AWG Wire Size
- SQUARE D QGL32175 Circuit Breaker Feed-thru 175 Amp 240vac 3p 65kaic@240v
- LISTA IC-MDR-KA Cabinet Lock
- INGERSOLL-RAND 622651-2-J Hose
- RHEEM PROE40 M2 RH95 Electric Water Heater, 240VAC, 40 Gal, 4, 500 W, Single Phase, 48.3 Inch Height, 21 Gph
- KMC CONTROLS COV1809Z1 Cable Clamp, Cushioned, Hot Dipped Galv, 0.2813 In Mounting Hole Dia., 1 1/16 In Clamping Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Driven and Hand Crank Hose Reels
- Lighting Photocontrols
- Bottle Jacks
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- Duct Insulation
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Gold
- ANVIL AS1450 Series One Hole Clamps, Electro Galvanized
- YANKEE 406 Taper Shank Jobber Reamer
- BANJO FITTINGS Spinweld Bulk Container Valve
- BROWNING 5V Series Variable Speed Sheaves, 4 Grooves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51450.270.0001 Split Lock Washer, M27 Fits Bolt Size, 43 mm O.D., 5 mm Thk.
€5.41 /pack
