FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 965H, Din En Iso 7046 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 16 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 4.7 mm |
| Head Height | 1.5 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 16 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 16 mm |
| Screw Size | M2.5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Pitch | 0.45 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1ZY95 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €14.84 | |
![]() |
1ZY97 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €16.18 | |
![]() |
1ZY99 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €20.90 | |
![]() |
2AA24 | #1-72 | 0.043" | Fine | 0.137" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €19.27 | |
![]() |
U51300.008.0012 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €8.47 | |
![]() |
U51300.008.0018 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €7.51 | |
![]() |
U51300.008.0025 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €6.90 |
Explore Products
- INSTOCK GRMY2030-34BL Laboratory Utility Cart, Black, 35-1/2 Inch Height
- INSIZE 7511-8 Folding Pocket Magnifier, 8X Power, 21 mm Lens Dia
- OSG 1400141700 Thread Forming Tap, 7/16 Inch - 20 Thread Size, 13/16 Inch Thread Lg, Bright, H12, Semi-Bottoming
- SAGINAW SCE-9P12L Subpanel, Carbon Steel, White, Powder Coat Finish
- HOLO-KROME 01160 26971 Dowel Pin, 5/8 x 3 Size
- BROWNING 1004290 2B66SDS V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 2 Groove, Cast Iron, 6.95 in OD, 1/2 to 2 in Bore Dia, 6.4 in A/6.9 in B Pitch Dia, SDS Bushing Type
- APOLLO VALVES 523DDDKMAA0725 Safety Relief Valve with SS Trim, Packed Lever, Metal Seat, Default Setting, 725 Psig, 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- ACROVYN SCR50MOS704N Outside Corner, Impact Resistant, Brazilian Nut
Explore More
- KEYSHAFT
- Coring Bits
- Guard Rails
- Cold Weather Headwear and Liners
- Wire Management Tools
- Collet Chucks
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL C210 Series Loop Clutches
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- HOFFMAN Sequestr Series Type 4X Retrofit Disconnect Enclosures
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Metric Hollow Punch Kits
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- 3M Scotch-Weld EPX Mixing Nozzles
- MERIT BRASS K606 Banded Pipe Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51300.025.0016 Machine Screw, M2.5x0.45 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Flat, Phillips
€12.09 /pack







