FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Height | 8.8 mm |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 22 mm |
| Length | 100 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Thread Length | 100 mm |
| Standard | DIN 933 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 101500 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 100 mm |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0059249 D410G06 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Seal, 4.84 Inch Height
- EATON CMBE2222B125BF Mtr-Brkr, 125 A, 22 Ckt, Mb, Bottom Feed, Flush
- SPEARS VALVES YS33S30-010CL Wye Strainer, Flanged, FKM, S30 Mesh, 1 Size, PVC, Clear
- ANVIL 0332646801 Nipple, SCH 80, Black, Seamless, Pipe Size 3", Close Length 8"
- VERMONT GAGE 912315890 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 15.89 mm Size
- BANJO FITTINGS 18027 Bolt, 3/8-16 x 1-1/2 Inch, HHCS
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Exhaust Fans with Intake Guards
- Food Service Thermometers
- Hex Head Lag Screws
- Stacking Container Accessories
- Pallet Racks
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- APPLETON ELECTRIC Conduit Outlet Box
- ZSI-FOSTER Gamma Shield, Rubber Mats
- COOPER B-LINE Guide Rite Series Conduit To Stud Fasteners
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting Unions, Socket x Socket with EPDM O-ring Seal
- RHEEM Ghe Display/Control Board Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51010.140.0100 Hex Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, SS, 100 mm Lg., 22 mm Head Wd.
€44.39 /pack
