FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 100 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Height | 4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 10 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 100 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A2 |
| Min. Thread Length | 100 mm |
| Minimum Thread Length | 100 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Standard | ISO 4017 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 101500 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 100 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS TK-7 Track, 7 Feet Length
- DAYTON 2315542 Inlet Tubing Assembly
- PENTEK 255484-75 Filter Cartridge, Pleated, 10 gpm, 50 micron, 9 3/4 Inch Height
- GATES 1325H200 Square Tooth Timing Belt, 0.5 Inch Pitch, 265 Teeth
- MORSE CUTTING TOOLS 34509 Spiral Point Tap, ‎1-3/8-12 Inch Dia., Gh4 Plug, 4 Flute, Hss
- KILLARK GOLED-G110 LED Lamp, Replacement, 110 VAC/VDC, Green
- GATES 912-8M-50 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 114 Teeth
- APPROVED VENDOR 350610-0 Solid Rivet, Rnd Spacer, Steel, 5/8 In Lg., 3/16 In Rivet Dia., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Floodlights
- Electric Impact Wrenches
- Steam Traps
- C-Frame Motors
- Handle Nuts
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Male XL-C Adapter, Copper, Press x MNPT
- WESTWARD Impact Bit Socket Set
- JUSTRITE Support Brackets
- ALLEGRO SAFETY Axial Blowers
- PASS AND SEYMOUR Trademaster Series Keystone Wall Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51010.060.0100 Hex Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, SS, 100 mm Lg., 4 mm Head Ht., Blk Oxide
€37.42 /pack
