FABORY M51000.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 50PK | CG8GUC 38DZ12
FABORY M51000.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 40 mm Lg., 13 mm Head Wd.
Item: CG8GUCModel: M51000.080.0040Cross Ref: 38DZ12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Grade Grade A2
Head Height 5.3 mm
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Length 40 mm
Material Stainless Steel
Min. Thread Length 22 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm