FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Centre Pin |
| Finish | Plain |
| Length | 30 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Type E |
| Product Type | Grooved Pin |
| Shank Length | 30 mm |
| Standard | D1475 |
| Standards | Din 1475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141265660 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6566 Inch Size
- OMRON MY2Z-DC12 Relay 8-pin Dpdt 3a 12vdc
- MAIN FILTER INC. MF0426502 XH03341 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.42 Inch Height
- SPEC BD023-100-0082 Disc Spring Steel Inside Diameter 0.323 Inch
- SLOAN 24501025 Flushometer And Closet, 1.6 Gpm Flow Rate
- PARKER 25C-BULK
- THOMAS & BETTS C480RU90 Non-Insulated Ring Terminal, 12-10 AWG Wire Size
- EDWARDS SIGNALING 105XBRIRGA24D Warning Light, Amber/Green/Red, LED, 24 VDC, 148,000 hr Lamp Life, Twist On
Explore More
- KEYSHAFT
- Nut Setters and Bit Holders
- MIG Gun Consumables
- Door Weatherstripping
- Indoor Air Quality Sampling Pump Accessories
- Morse Taper Drill Sleeves
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- CAIMAN Heatrac Insulated Winter Work Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- OK INDUSTRIES Manual Wire Wrap Kits
- APPLETON ELECTRIC Receptacle Threaded Cover
- WIRECRAFTERS Hinge Door Welded Wire Partition
- APPROVED VENDOR Pegboard Bin Kit
- EATON HMCPE Series Motor Circuit Protectors
- INSTOCK Wall Standards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39750.050.0030 Centre Pin, Free Cutting Steel, Plain, 30 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Center
€37.33 /pack
