FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Centre Pin |
| Finish | Plain |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Type E |
| Product Type | Grooved Pin |
| Shank Length | 20 mm |
| Standard | D1475 |
| Standards | Din 1475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- GRAINGER CRP043266GR Standoff, 6-32 Thread Size, Alu, 2 In Lg., Plain, Female To Female
- LIFT-ALL EE1801DTX7 Web Sling Eye And Eye L7ft 1600lb W1in
- SIOUX CHIEF 931-201601
- MARTIN SPROCKET 2BK65 P/B Sheave, 1 Inch Bore, 1.750 Inch Face Width, 6.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0421022 XH02263 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.96 Inch Height
- DIXON BC250 Cam And Groove Type C Coupler x Hose Shank, Buna-N Seal, 2-1/2 Inch Size
- BALDOR / DODGE 219534 30X20 CR WI XT30 Wing Pulley
- NOTRAX 406R0036BY Dry Area Matting, Black/Yellow, 91 cm x 18.3 m Size
Explore More
- KEYSHAFT
- High Force Hydraulic Electric Pumps
- Lifeline Accessories
- Deck Screws
- Grease Feeders
- Plug and Connector Boots
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- VERMONT GAGE Standard Reamer Blanks, Inch Fractional Sizes
- SPEARS VALVES CPVC True Union Industrial 3-Way Vertical Full Port Ball Valves, BSP Threaded, EPDM, Metric
- CEMENTEX USA Coverall Kits, 12 Cal.
- DAYTON Hand Chains
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducers With Separate Input, Size 26
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39750.050.0020 Centre Pin, Free Cutting Steel, Plain, 20 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Center
€297.37 /pack
