FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 10 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 60 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.100.0024 | -0.26 mm to +0.26 mm | 24 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 10 mm | Steel | 50 | €71.49 | |
| M39080.100.0028 | -0.26 mm to +0.26 mm | 28 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 10 mm | Steel | 50 | €70.70 | |
| M39070.100.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 10 mm | Steel | 5 | €4.46 | |
| M39070.100.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 10 mm | Steel | 5 | €7.78 | |
| M39070.100.0020 | - | 20 mm | - | Press Fit | 10 mm | Steel | 5 | €5.05 | |
| M39070.100.0024 | - | 24 mm | - | Press Fit | 10 mm | Steel | 5 | €6.59 | |
| M39070.100.0028 | - | 28 mm | - | Press Fit | 10 mm | Steel | 5 | €6.57 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ SBS25 Fast Acting Midget Fuse, 600VAC, 25A, 1 Pole
- EAGLE TOOL US ESP75072 Flexible Drill Bit 3/4 Inch Diameter x 72 Inch Length
- DORIAN ER32-STIMC-130
- SEALMASTER CRTBC-PN23 RMW 706476 Pillow Block Bearing, 2 Bolt Tap Base Pillow Block, 1.43 Inch Bore, Set Screw Mount
- GRAINGER PS-UHMW-GF-194 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, 2 Inch Width X 24 Inch Length, Blue, Opaque
- WATTS 1/2 LF70A-F 0559129 Hot Water Extender Mixing Valve, 1/2 Inch Inlet and Outlet Connection Size
- SUPER-STRUT AB220-GR Channel Flat Plate, Green
- HUBBELL-WIEGMANN NP2416SSAC Panel Interior 316 Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Mobile Work Tables
- Cotter Pins
- Tire Valve Stems and Cores
- Quick Connect Gas Couplings
- Ventilated Roof Curbs
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- WESTWARD High Speed Steel Spiral Point Tap, TiN Finish
- ACROVYN Crash Rail, Pearl, Acrovyn, 240 Inch Length
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 5 Flutes, Bright
- FILLRITE TN860s Series Mechanical Fuel Transfer Meters, 4-Digit
- MILWAUKEE VALVE Bronze Globe Valves, FNPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.100.0060 Dowel Pin, Std Dowel, 60 mm Lg., 10 mm Pin Dia., Steel
€11.28 /pack

