FABORY M07111.100.0045 Shoulder Screw, M8x1.25 Thread Size, 45 mm Shoulder Lg., 7 mm Head Ht., Std
Item: CG8DPQModel: M07111.100.0045Cross Ref: 54FJ87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 5
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade 12.9
Hardness Rockwell C39
Head Dia. 16 mm
Head Height 7 mm
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Material Grade/class Class 12.9
Min. Tensile Strength 176000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness C39 to C44
Shear Strength Not Rated
Shoulder Dia. 10 mm
Shoulder Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 176000 psi
Thread Length 13 mm