FABORY M01430.160.0045 Hex Head Cap Screw, M16 x 2 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8DDR 38CR83
FABORY M01430.160.0045 Hex Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Steel, 45mm Lg., 10mm Head Ht., Class 8.8, Hot Dipped Galv
Item: CG8DDRModel: M01430.160.0045Cross Ref: 38CR83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 45 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 10 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 24 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 45 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 45mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Overall Length 45 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm