FABORY M01240.100.0070 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.25 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8CRX 54FJ07
FABORY M01240.100.0070 Hex Head Cap Screw, M10x1.25 Thread Size, Steel, 70mm Lg., 6.4mm Head Ht., Fine, Yellow Zn Plated
Item: CG8CRXModel: M01240.100.0070Cross Ref: 54FJ07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 70 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 70 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 70 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard ISO 8765
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm