FABORY M01220.140.0100 Hex Head Cap Screw, M14 x 2 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8CJQ 38CL92
FABORY M01220.140.0100 Hex Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., 8.8 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CJQModel: M01220.140.0100Cross Ref: 38CL92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 8.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 21 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 34 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 34 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 34 mm