FABORY M01010.200.0075 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BRA 38CG58
FABORY M01010.200.0075 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 75 mm Lg., 12.5 mm Head Ht.
Item: CG8BRAModel: M01010.200.0075Cross Ref: 38CG58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 75 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 75 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 75 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 75 mm
Overall Length 75 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 75 mm