FABORY M01010.040.0050 Hex Head Cap Screw, M4 x 0.70 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8BQG 38CG41
FABORY M01010.040.0050 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 50mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse, Blk Oxide
Item: CG8BQGModel: M01010.040.0050Cross Ref: 38CG41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 50 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 2.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 7 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 50 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Overall Length 50 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm