FABORY L01258.100.0040 Flange Bolt, 22.3mm Flange Dia., M10-1.50 Thread Size, Class 8.8 Grade
| Fastener Finish | Zinc Plated |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Flange Bolt Type | Flange Bolt |
| Flange Diameter | 22 mm |
| Flange Type | Standard |
| Head Height | 9.2 mm |
| Head Type - Bolts | Hex Flange |
| Head Width | 15 mm |
| Length | 40 mm |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 26 mm |
| Screw Size | M10 |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116030 psi |