FABORY L01256.080.0040 Flange Bolt, 18mm Flange Dia., M8-1.25 Thread Size, Class 8.8 Grade
Product Specifications:
| Item | Flange Bolt |
| Basic Material | Steel |
| Class | Class 8.8 |
| Dimensional Standards | Din 6921 |
| Fastener Finish | Zinc Plated |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Flange Bolt Type | Flange Bolt |
| Flange Diameter | 18 mm |
| Flange Type | Standard |
| Head Height | 8.1 mm |
| Head Style | Hex Flange |
| Head Type | Hex Flange |
| Head Type - Bolts | Hex Flange |
| Head Width | 13 mm |
| Length | 40 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 22 mm |
| Screw Size | M8 |
| Standard | DIN 6921 |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116030 psi |