Product Specifications:
| Item | Masonry Screw |
| Anchor Dia. | 1/4" |
| Anchor Length | 3 1/4" |
| Drill Bit Size | 3/16" x 5 1/2" |
| Drill Bit Size | 3/16 in x 5 1/2 in |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Blue Ruspert |
| Head Style | Flat |
| Material | Steel |
| Screw Type | Concrete Screw |
| Seismic Approved | No |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- For Self-Tapping Concrete Screw
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U70526.025.0400 | 4" | 1/4" | 3/16" | 100 | No | Self Threading | Flat | No | 100 | €70.70 | |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SF2012DG Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 2.7mm
- EATON HVX001A1-2A1B1B4C3 Adjustable Frequency Drive, 1 HP, NEMA Type 1, 230 V
- WESTWARD 1UG23 Needle Nose Plier, 1 5/8 Inch Max Jaw Opening, 5 7/8 Inch Overall Length
- EATON DH367UGKNLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 3-Pole, Unfused, Cam-Lok Reverse Pin
- STEEL CITY 55151 1/2 3/4 W/O BC Extension Ring, 1-1/2 in D, Steel
- REGAL 077981MS Thread Forming Tap, 1/2-20 NF, H9 Limit, Bottom with TiCN
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Cabinet Accessories
- Buckets and Pails
- Drench Showers
- Gauge Guards
- Combination Soft Starts
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class