FABORY B51530.050.0150 Fender Washer, 0.065 Inch Thickness, 900PK | CG7MDK 156C77
Item: CG7MDKModel: B51530.050.0150Cross Ref: 156C77
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fender Washer
Color Silver
Dimensional Standards Asme B18.21.1
Finish Plain
Fits Bolt Sizes 1/2"
Flat Washer Type Oversized
For Screw Size 1/2"
Grade Grade 18-8
Inside Dia. 0.535"
Inside Diameter Tolerance -0.01" to +0.01"
Made In North America No
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Temperature 302°F
Maximum Thickness 2/25"
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thickness 0.047"
Outside Dia. 1 1/2"
Outside Diameter Tolerance -0.008" to +0.029"
Reach Compliant Yes
Removable Yes
Resistance Properties Corrosion Resistant
Rohs Compliant Yes
Standard ASME B18.22.1
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Applicable
Thickness 0.065"
Thickness Tolerance -0.018" to +0.015"