ERICO TDX100C240 Tvss Compact 100ka Nema 4 1ph 240v | AA8KMC 18K856
ERICO TDX100C240 Tvss Compact 100ka Nema 4 1ph 240v
Item: AA8KMCModel: TDX100C240Cross Ref: 18K856
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color Gray
Depth 3.07"
Ip Rating 65
Length 6.02"
Lightning Impulse Current 12.5 kA
Max. Continuing Operating Voltage 275 L-N
Max. Continuing Operating Voltage 275V AC
Modes Of Protection All modes protected
Modes Of Protection L-G, L-N, N-G
Nominal Discharge Current 40 kA
Number Of Poles 2
Number Of Wires 3
Phase 1
Status Indicator LED Light
System Connection Parallel
Type Compact
Ul Spd Type Type 1/2
Voltage 240V AC
Voltage Protection Rating 1000V (L-N), 1000V (N-G), 1000V (L-G)
Width 3.31"
Wire Gauge 10 AWG