ERICO TDX100C120 Tvss Compact 100ka Nema 4 1ph 120v | AA8KLZ 18K853
ERICO TDX100C120 Tvss Compact 100ka Nema 4 1ph 120v
Item: AA8KLZModel: TDX100C120Cross Ref: 18K853
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Surge Suppressor
Amps 100 kA
Basic Material Metallic
Chase Nipple Size 3/4"
Color Gray
Depth 3.07"
Enclosure Material Metal
Enclosure Nema Rating 4
Enclosure Rating IP65
Filter Type Nonfiltering
Filtering No
Footnotes Can Be Installed In A Type 1 Or 2 Location In Accordance With The NEC 2008
Includes Voltage Free Contact
Ip Rating 65
Length 6.02"
Lightning Impulse Amps 12 kA
Lightning Impulse Current 12kA
Lightning Impulse Current 12.5 kA
Max. Continuing Operating Voltage 170 L-N
Max. Continuing Operating Voltage 170V AC
Max. Operating Temp. 176°F
Max. Surge Current Per Mode 100 kA
Max. Surge Current Per Phase 100kA
Min. Operating Temp. -40°F
Modes Of Protection All modes protected
Modes Of Protection L-G, L-N, N-G
Modular Yes
Mounting Style Chase Nipple, Panel
Nominal Discharge Amps 20 kA
Nominal Discharge Current 20kA
Nominal Discharge Current 40 kA
Number Of Poles 2
Number Of Wires 3
Phase 1
Short Circuit Amps Rating 200 kA
Short Circuit Current Rating 200kA
Standards Ansi/Ieee, C-Tick, Ce, Iec 61643-1, Ul 1449 Edition 3 Type 1/2
Status Indicator LED Light
System Connection Parallel
Type Compact
Ul Spd Type Type 1/2
Voltage 120V AC
Voltage Protection Rating 600V (L-N), 600V (N-G), 600V (L-G)
Width 3.31"
Wire Gauge 10 AWG