ERICKSON PSC50S25GPSKNR12 Indexable Cutting Head Unit, Pskn Toolholder, Sn Insert, Square
Item: CP4PYRModel: PSC50S25GPSKNR12Cross Ref: 314GD4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S25GPSKNR12
Ansi Number PSC50S25GPSKNR12
Approach Angle 75°
Axial Rake Angle -3°
Center To Cutting Tip 17 mm
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12.7 mm
Insert Holding Type P-Clamping (Lever Lock Or Lock Pin)
Insert Shape Square
Insert Size 120408 (432)
Insert Style SN
Iso Number PSC50S25GPSKNR12
Max. Bore Depth 67 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Number Of Coolant Holes 1
Radial Rake Angle -12°
Rake -12° Radial, -3° Axial
Shank Dia. 50 mm