ERICKSON HSK80AHC20105M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, HSK80 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia | CP4PLD 302PK8
ERICKSON HSK80AHC20105M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia
Item: CP4PLDModel: HSK80AHC20105MCross Ref: 302PK8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number HSK80AHC20105M
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Balancing G 6.3@15000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With HSK80 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 41.6 mm
Overall Length 145 mm
Projection 105 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Standard Hp Line
Taper Size HSK80
Tool Depth 41 mm