ERICKSON CV50BHPVTT10M800 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 24.00 mm Shank Dia | CP4TCN 302TX3
ERICKSON CV50BHPVTT10M800 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 24.00 mm Shank Dia
Item: CP4TCNModel: CV50BHPVTT10M800Cross Ref: 302TX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Compatible With Product Type Carbide And HSS Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable, End Axial Adjustment
For Use With Carbide And HSS Cutting Tools
Hole Dia. 10 mm
List Number CV50BHPVTT10M800
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 24 mm
Overall Length 196.85 mm
Projection 203.2 mm
Shank Dia. 24 mm
Taper Size CV50
Tool Depth 31 mm