ERICKSON BT50BSFTT16100M End Mill Holder, Bt50 Taper Size, 16.00 mm Bore Dia, 100.00 mm Projection | CP4MTU 302XY5
ERICKSON BT50BSFTT16100M End Mill Holder, Bt50 Taper Size, 16.00 mm Bore Dia, 100.00 mm Projection
Item: CP4MTUModel: BT50BSFTT16100MCross Ref: 302XY5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item End Mill Holder
Bore Dia. 16 mm
Coolant Fed Coolant Through
Features Suitable For Carbide And Hss Cutting Tools
Measurement System Metric
Nose Dia. 33.3 mm
Overall Length 7.945 mm
Projection 100 mm